2011. augusztus 5., péntek

Részletek a Deviza Hitelesek leveléből....

Tisztelt Müller János úr, Tisztelt Patai Mihály úr, Tisztelt Kovács Levente úr!

Örömmel értesültünk arról a nagyszerű hírről, hogy idén már nőhet a bankok nyeresége! Igaz tavaly sem voltak igazán veszteségesek.

Külön köszönjük azon emberbaráti nyilatkozatokat, mely szerint nyugdíjunkból is vonhatják a soha fel nem vett összegeket. Örülünk, hogy még hosszú évekig növelhetjük az Önök nyereségét!

Talán értekezzenek Szász Károly úrral a deviza alapú hitelezés ügyében, ugyanis a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) elnöke szerint:

„amikor egy magánszemély vagy kisvállalkozás belföldi célú devizahitelt vett fel, akkor a hitelfelvétel pillanatában a deviza csak egy elszámolási eszköz volt. A hitelfelvevő nem a devizát kapta meg, hanem annak forintosított ellenértékét, és forintban is fizet egészen a futamidő végéig. Tehát nincs mögötte export-import kereskedelmi vagy fizetési forgalom.

Ezekben az esetekben pedig, a devizavételi és -eladási árfolyamok alkalmazásával a bankok több százalékpontos, extra nyereségre tesznek szert úgy, hogy nincs mögötte sem valós költség, sem valós kockázat.."

2010.07.07.

Forrás:

http://hetivalasz.hu/uzlet/igy-segitenenek-a-devizahiteleseknek-30523



Ehhez hozzájön még a pénzintézetek sajátos könyvelési módszere, mely lehetővé teszi hivatalosan a brutális nyereséget számukra.

Felcsuti Péter, aki nem olyan régen, a Bankszövetség Elnöke és a Raiffeisen Bank vezérigazgatója volt, mostanában meglehetősen őszintén vall a bankok gyakorlatáról.

A kezelési költség devizaalapú és százalékos arányú megfizetését egyszerűen csak „profit elemnek” tekinti. Gyermeki mosollyal elevenítette fel osztrák kenyéradó gazdáinak elképedt arcát, amikor az egyoldalú szerződésmódosítások lehetőségének széles tárházát mutatta be.

Felcsuti korábban már lenyilatkozta: „amit Magyarországon a bankoknak megengedtek, azt meglépték…”

Felhívnánk szíves figyelmüket, hogy a hazánkban is prudensen működő kereskedelmi bankok német és osztrák területeken hazánktól meglehetősen eltérő hitelezési gyakorlatot folytatnak.

Az osztrák és német egyoldalú szerződésmódosítással kapcsolatban érdekes tanulmány olvasható a Magyar Bankszövetség honlapján….

Ennek további bizonyítékaként az üzletszabályzatok, hitelszerződés minták, ügyfelek előzetes hitelképességére vonatkozó előírások beszerzése folyamatban van.

Tájékoztatjuk Önöket, hogy a Magyarországon folyó, a világon egyedülálló hitelezési gyakorlatuk ellen minden lehetséges fórumon megtettük és folyamatosan megtesszük a szükséges lépéseket!

A hazai bíróságokon, az Alkotmánybíróságon, az Európai Bank Felügyeletnél, Brüsszelben, Strassbourgban és Luxemburgban!

A külföldi anyabankok repesni fognak az örömtől Európai Bankfelügyeleti vizsgálatra, melyben kérni fogjuk ugyanazon pénzintézetek magyar-német-osztrák hitelezési eljárásának a vizsgálatát.

Bizonyára érdeklődéssel tekintenek majd a szerződésekben szereplő Svájc meg sem született új devizájára, valamint a Világhitel szuper konstrukcióra!

Továbbá érdekes olvasnivaló lehet néhány „kockázatfeltáró” nyilatkozat is!

Banki „mentőcsomagok” melyek többek között lehetőséget adnak a prudens pénzintézet részére, hogy a munkanélküli adós meglévő „deviza alapú” hitele mellé, hogyan kaphat forint alapú személyi kölcsönt egyedül, kezes nélkül a fennálló hátralékára 26% kamatra.

Esetleg még egy jelzálog kerül az ingatlanra? Úgysem fizeti ki soha, de addig növekszik a bankszektor nyeresége. A felmondott hiteleket a bankok, mint tudjuk életük végéig behajtják.

Árverezik esetleg, az ingatlan értékének töredékéért? Na és unokánk is fizetni fogja? Vagy letiltják majd a nem létező nyugdíjakból? Netán a munkanélküli segélyből, vagy az új „munkaprogram” hatalmas jövedelméből?

Mit szeretnének még? Elvenni az ingó,-ingatlan vagyont, mindenféle jövedelmet, juttatást letiltani? Van még valami ezen kívül?

„A bankszektor érdeke az adósok benn tartása a rendszerben, – erősítette meg Kovács Levente a bankszövetség főtitkára – hiszen, amikor egy lakáshitel bedől, az eset legnagyobb kárvallottja a lakás tulajdonosa, de második számú kárvallott éppen a bank, hiszen a mai ingatlanpiaci árak nem teszik lehetővé a hitelek megtérülését.

A válság kitörése óta, a bankszektor több lépést tett, átütemezéseket, türelmi időket és más megoldásokat vezetett be, hogy akinek átmeneti fizetési nehézségei vannak, az ezt az időszakot túl tudja élni.”

Kovács Levente nincs tisztában a valós számokkal.

A munkahely elvesztése miatt vannak fizetési nehézségek, és nem a magas árfolyam jelenti a fizetési nehézséget? Ezek szerint előbb volt a tojás és utána jött a tyúk. Talán nem gondolja a főtitkár, hogy az árfolyamok megemelkedése miatt is mentek tönkre munkahelyek, vállalkozások, akik több embernek adtak megélhetési forrást?

Tisztában van azzal, hogy eltűnt a középréteg? Az alsó rétegnél, akik még munkahellyel rendelkeznek, nem a több százezer forintos fizetések dominálnak. El tudja képzelni, hogy ezek az emberek nyögve fizetik a hiteleiket, még annak árán is, hogy például mindennap zsíros kenyeret esznek, gyermekeiket éhesen küldik el óvodába, iskolába? A szükséges gyógyszereket pedig nem tudják megvenni?

A bankok, pénzügyi vállalkozások is kárvallottak? A gazdasági válság kitörése óta éves szinten még mindig kimagaslóan magas a pénzintézetek adózott nyereségük.

„A bankszektor több lépést tett a fizetési gondokkal küzdők megsegítésére…”

Valóban, egy-két évig elodázzák, hogy a fizetési gondokkal küzdő adósok ingatlanjait ne most, a már bedőlt hitelesek ingatlanjai mellett árverezzék el, hanem a mostani helyzetet még átvészeljék. Majd egy-két év múlva már erre sem lesz lehetőségük. Garantálni tudja-e Ön, hogy egy-két év múlva ezeknek az embereknek a fizetésük körülbelül a háromszorosára fog emelkedni? Ha igen, akkor valóban tudják majd fizetni, a mesterségesen felturbózott, deviza alapú tartozásaikat. Az eddigi „megsegítő akciókról” pedig saját tapasztalatinkból merítve is mesélni tudnánk.

Idézzük Kovács Levente szavait:

„Bizonyára keserű pirula lesz”

Nem gondolja, hogy morbid kifejezés? Olyan becsületesen dolgozó vagy már nyugdíjazott emberekre, családokra használja ezen kifejezést, akiket hivatalosan tönkre tettek, kisemmiztek.

Javasoljuk, hogy mihamarabb vegyék fel a kapcsolatot a külföldi bankok, magyarországi vezetői osztrák kenyéradó gazdáikkal és magyarázzák el nekik, hogy a tehetségtelenségük és a kapzsiságuk is közrejátszott ennek a helyzetnek a kialakulásához.

Tudassák velük, hogy profitjuk egy részéről kénytelenek lesznek lemondani, mert az adósok elérték tűrőképességük határát.

Mindezt a bankvezetők tegyék meg addig, amíg a bankjuk élén állnak. Élén viszont addig állnak, amíg ügyfeleik vannak. Cinikus és arrogáns magatartásuk ügyfelek elvesztéséhez vezethet. Kétségük se legyen afelől, hogy a külföldi tulajdonosok, amikor mérlegelni fogják az ügyfelek fontosságát, vagy vezetői posztjukat, nem az utóbbi mellett fognak dönteni.

Sajnálatos módon nincsenek tudatában annak, hogy arrogáns, cinikus magatartásuk szélsőséges reakciókat gerjeszt, amire ennek az országnak nincs és nem is lehet szüksége.

Nem hagyjuk magunkat kisemmizni, hajléktalanná, nincstelenné tenni!

Budapest, 2011-08-03

Tisztelettel:

Deviza Hitelesek

2011. augusztus 2., kedd

Jakab Andor: Tőlem ezért nem kapsz munkát

12 embernek adhatnék munkát havi 248 720 Ft nettó fizetéssel, de nem adok. Elmondom miért. Szép irodában dolgozhatnál a szolgáltató cégemnek. Nem ügynökösködés, nem kamu. Komoly szakértelmet igénylő munkát kellene végezned, napi 8 órában, csak hétköznapokon. Rendesen be lennél jelentve, fizetném utánad a járulékokat. Adhatnék ilyen munkát egy tucat embernek, de nem teszem, és elmondom miért nem.

Nőt nem alkalmaznék.

Ennek végtelenül egyszerű oka van: a nők gyereket szülhetnek. Mielőtt felveszem, nincs jogom megkérdezni, akar-e még gyereket szülni. Ha lenne jogom megkérdezni és válaszolna, becsaphatna szándékosan, vagy időközben meggondolhatná magát.

Természetesen semmi bajom azzal, hogy a nők gyereket szülnek. Én is így születtem, és így jött a világra az én gyerekem is. Azért nem alkalmaznék nőt, mert ha szülni megy, 3 év szabadságra menne és ezalatt nem lehet kirúgni. Ha két gyereket is szül, 6 évig.

Persze a munkát valakinek meg kellene csinálni, ezért kénytelen lennék felvenni valakit, aki dolgozik helyette, amíg az évekig tartó szülési szabadságát tölti. De nem csak a szülési szabadsága alatt, utána sem rúghatnám ki. Amikor visszajön, kénytelen lennék azt kirúgni, aki addig helyette dolgozott. A szülésről visszaérkezett nőnek köteles lennék felemelni a fizetését az akkori szintre és rögtön kiadni az addig összegyűlt fizetett szabadságát. A munkát 2-4 hónap fizetett szabadsággal kezdené.

50 év felettit sem alkalmaznék.

Pedig a legtapasztaltabb szakemberekkel semmi bajom sincsen. Azért nem alkalmaznám őket, mert hamarosan védett korba lépnek. Akkor pedig hasonló csapdába esnék velük, mint a nőkkel. Védett korban lévőt nem lehet kirúgni, ezért akkor is kénytelen lennék 5 éven át fizetni a védett korú fizetését és járulékait, ha egyáltalán nem dolgozik normálisan, legalább elfogadható szinten. Nem rúghatnám ki, de mivel valakinek dolgoznia is kellene, kénytelen lennék felvenni helyette még egy embert, aki dolgozik is. Felőlem lehetnek védettek a nyugdíjazás előtt, csak akkor fel sem veszem őket.

Csak 25-50 éves férfiakat alkalmaznék.

Őket is nagy kockázattal jár felvenni, hiszen őket sincs jogom csak úgy kirúgni, ha bármilyen okból (nincs elég bevételem, nem vagyok elégedett a munkájával) ki akarom. Jó eséllyel beperelnek, és jó eséllyel megnyerik. De ezt a kockázatot még kezelném.

514 000 forintomba kerülnél havonta:



Ezek 2011-es adatok, a www.nettober.com kalkulátorból származnak. Amint látod, a 248 720 Ft fizetésed a cégemnek 514 000 Ft költséggel járna. Ezt a kétszeres szorzót csak azzal úszhatnánk meg, ha kevesebb fizetést adnék. De kevesebb fizetésért nem alkalmaználak, mert szerintem aki kétszázezer forint alatt keres, nem tud normálisan megélni. Depressziós lesz, nem végzi a munkáját rendesen, csak tönkretenné a cégemet és engem is. Ezért aztán kevesebb pénzért nem vagyok hajlandó senkinek munkát adni.

Ekkora szopatás egyébként csak Magyarországon van:



Az ábra egy Deloitte tanulmányból származik. Látod, az állam sehol máshol nem veszi el a fizetésed több, mint felét. Bosszantó, hogy több, mint ötszázezret fizetek neked havonta, de kevesebbet kapsz meg belőle a felénél. Pláne, mert semmivel jobb egészségügyi ellátást nem kapsz majd, mint aki minimálbérre van bejelentve.

Számolnom kellene azzal is, hogy egy 35 éves embernek 25 nap szabadság jár. Ez évente több, mint 1 hónapnyi munkanap. 12 ember munkájára lenne szükségem a cégben, ehhez 13 alkalmazottat kellene foglalkoztatnom. Hiszen 1 mindig szabadságon lenne.

Ezek miatt még adnék is munkát.

Nagyon vállalkozó szellemű ember vagyok. Eladnám a lakásomat és bérelt lakásba költöznék. Bíznék benne, hogy az így keletkező 30 milliós tőke elég lesz. Belevágnék bátran, és ha elbuknám a pénzt (ami elég valószínű), nem siránkoznék.

Jó szolgáltatást nyújtana a cégem, jó munka pedig nincs normális munkakörülmények nélkül. 13 embert alkalmaznék. 12 munkájára lenne szükségem, +1 lenne aki az éppen szabadságon lévő helyett dolgozik. Velem együtt az összesen tehát 14 ember 158 nm normálisan berendezett, kényelmes irodában dolgozna. Ennek ára 10 €/m2/hó bérleti díj, és 3,5 €/m2/hó üzemeltetési díj mellett 2133 €/hó lenne.

Így alakulnának a cég költségei:

Iroda: 580 000 Ft / hó
Munkabérek: 13 x 514 000 Ft = 6 682 000 Ft / hó
Egyéb költségek (könyvelés, marketing, fogyóeszközök stb): 1 000 000 Ft / hó
Összesen: 8 262 000 Ft / hó.

Elég rémisztő kis rezsi ugye? Ennyit kellene minden hónapban kifizetnem, tök függetlenül attól, hogy mekkora a bevételem. A jó hónapokban és a rossz hónapokban is. A nyári uborkaszezonban is, és karácsony előtt is, amikor alig dolgozunk.

Ennyi ember átlagosan havi 1000 óra szolgáltatásnál többet nyújtani nem képes. A költségek kitermeléséhez, tehát a nullszaldóhoz 8 262 000 Ft / 1000 = 8262 Ft / óra díjszabással kellene eladni a cég szolgáltatását. De szükség van valamekkora profitra is.

Nem vagyok kapzsi, szorít a piac is, 20% nyereség mellett döntenék. Így 9914 Ft / óra lenne a cég szolgáltatásának ára, ami kimondva 9914 Ft + ÁFA, azaz bruttó 12392 Ft. Kerekítenék (lefelé) és ennyiért hirdetném: 12 000 Ft / óra

Ebből 2400 Ft az államé, 9600 Ft a cégé. Optimista ember vagyok. Ütne a marketing, tökéletesen bejönne a számításom, sikerülne átlagosan havi 1000 óra szolgáltatást értékesíteni. Dübörögne az üzlet, minden alkalmazottammal szerencsém lenne, mindenkinek égne a keze alatt a munka.

Így 1000 x 9600 Ft = 9 600 000 Ft / hó lenne a cégem bevétele.

1 338 000 Ft / hó a profit. Ebből saját magamnak 800 000 Ft bruttó fizetést tudna adni a cégem, aminek az összköltsége 1 028 000 Ft. Ebből megkapnék 497 440 Ft fizetést, majdnem az alkalmazottaim fizetésének dupláját, a cégnek pedig keletkezne 310 000 Ft adózás előtti nyeresége. Ebből kifizetnék 31 000 Ft társasági adót, illetve a helyi iparűzési adót, amely a cég bevételének 2 százaléka: azaz 192 000 Ft. A cégnek tehát megmaradna havi 87 000 Ft, ennyivel nőne a számláján a pénz.

Tehát 497 440 forintot keresnék, de vegyük figyelembe, hogy eladtam a 30 millió forintos lakásomat, és a cégre költöttem az árát. Ezért most 100 000 forintért lakást kellene bérelnem, egyébként nem lenne hol laknom. Meghúznám magam, nagyon keveset költenék, a feleségem is keresne, egyébként is állandóan dolgoznék, időm sem lenne költekezni, az alkalmazottaimmal szemben én hétvégén is napi 10-12 órát dolgoznék.

Így havi 300 000 forintot tudnék megspórolni, a 30 milliós befektetésem 100 hónap alatt megtérülne. 9 év alatt összegyűjteném a 30 milliót, amit a cégbe fektettem, így ebből újra vennék egy saját lakást. Onnantól már nem kellene szűkölködnöm. Nem kellene lakást bérelnem, és lakásra sem spórolni. Úgy élnék, mint egy európai.

Sok kedvem ilyen körülmények között -remélem érthető- nincsen eladni a lakásomat és vállalkozásba fektetni a pénzt. De 4 okból biztosan nem teszem meg:

A konkurencia ugyanilyen szolgáltatást végez, csak fusiban, feketén, balkáni körülmények között, 3000 forintos óradíjért. Zsebbe kéri a pénzt, így ÁFA sincs rajta. Garanciát sem kell vállalnia, hivatalosan nem is vállal semmit, semminek nincs hivatalosan semmi nyoma. Nem kell irodát bérelnie, nem kell könyvelőt alkalmaznia. Napi 5 óra munkával így kényelmesen marad a zsebében 300 000 Ft. Esze ágában sincs hozzám jönni dolgozni, mert a cégemnél nem végezhetne kontármunkát, időre be kellene járni, szigorú szakmai követelményeknek kellene megfelelni, az ügyfeleket nem csaphatná be, és ha mégis gané munkát végezne, akkor kirúgnám.
A konkurencia szabályos lejárató hadjáratot indítana a cégem ellen. Pénzéhes geciládának állítanának be, hiszen nálam 12 000 Ft, ami náluk 3000 Ft. Hiába védekeznék akárhogyan, a közvélemény szemében a cégem pénzrehajtós magyaremberellenes kizsákmányoló lenne, miközben az igazi tisztességes szakemberek a töredékéért becsületesen dolgoznak ...
Az alkalmazottaim közül többen csak azért jönnének hozzám dolgozni, hogy eltanulják a szakma fortélyait, és ellopják a cég ügyfeleit. Azt hazudnák az ügyfeleknek, hogy tőlük ugyanazt megkapják majd, csak fusiban, féláron. Ekkor direkt mindenféle kárt okoznának a cégemnek, hogy kirúgjam őket. Ekkor beperelnének, hogy jogtalanul rúgtam ki őket, és nyernének. Közben a cégem drágán megszerzett, de már ellopott ügyfeleinek vígan dolgoznának feketén és még nekik állna feljebb. Mindenféle fórumon híresztelnék, hogy ők dolgoztak a cégemnél, tudják mit beszélnek: nem csak kurva drága, de nagyon szar is.
Mindezt hiába mondanám akárkinek, mindenki magasról tojna rá.
Ezért nem kapsz munkát tőlem (és szerintem sok más mindezt megtapasztalt vállalkozótól sem) és ezért egyre több a munkanélküli, akik egyre kevesebbet vásárolnak és ezért egyre kevesebb ÁFA-t fizetnek. És ezért egyre kevesebb a normális cég, akik egyre kevesebb embert alkalmaznak és egyre kevesebb adót fizetnek és ezért van egyre kevesebb pénz a szociális juttatásokra, és ezért jönnek a munkatáborok.

Én csak akkor adok majd munkát, ha:

Kirúghatlak, ha akarlak.
Ha az ÁFA legalább 20 százalékra (de inkább 15-re) csökken.
Ha az állam a legális fizetéseknek "csak" 30 százalékát veszi majd el.
Ha nem büntetik a több fizetést magasabb arányú elvonással.
Ha nem a cégeket, hanem az illegális munkavállalókat üldözik.
Amíg ezek nem változnak, tőlem nem kapsz munkát, az hétszentség. Amíg az állam mindenben a korrupciónak kedvez, nem vállalkozok semmire és nem adok munkát senkinek.

(Jakab Andor blogja)