2009. augusztus 28., péntek

Az amerikai nagybankok jól jártak a válsággal...

A kisegített amerikai nagybankok, a helyzetük megerősítése céljából nekik adott több tízmilliárd dolláros tőkeinjekciónak köszönhetően még hatalmasabbakká váltak; a pénzügyi krízisből uralkodó pozíciójukat megerősítve lábalnak ki - állapította meg a The Washington Post. E közben az elkövetkező két évben legalább ezer kisebb bank mehet csődbe az Egyesült Államokban; idén már 81 bank tűnt el és 416 bankról állapították meg, hogy csőd közelébe jutott.

A szövetségi kormány tavaly úgy ítélte meg, a vezető pénzintézetek túl nagyok ahhoz, hogy az egész rendszer működését veszélyeztető bukások megengedhető legyen. Ezért óriási összegű központi segélyeket kaptak.

Ezek a bankok, úgy tűnik, 
jól jártak a válsággal: egy sor szövetségileg levezényelt egyesülés nyomán több, nehéz helyzetben társukat lenyelték, és piaci helyzetüket megerősítették. Így nagyobb befolyást szereztek a fogyasztói hitelezési folyamatban, és több profitra is szert tehetnek.

A Wachoviát bekebelező Wells Fargo vagyona például
43 százalékkal növekedett. A J. P. Morgan Chase készletei a Bear Stearns és a Washington Mutual megszerzése után 51 százalékkal bővültek. A Bank of America - amelybe a Countywide és a Merrill Lynch intézetet olvasztották be - 138 százalékos növekedést könyvelhetett el.

A
 hatalmas mértékű tőkekoncentrációt jelzi, hogy a J. P. Morgan Chase például az Egyesült Államokban a banki letétek több mint egytizedét birtokolja, és ugyanilyen hányaddal rendelkezik a Bank of America és a Wells Fargo is. Ez összesen 2,2 billió dollárt, az összes letét 34 százalékát jelenti. Ez a három bank és a kormány által megmentett és résztulajdonolt Citigroup bocsát ki minden második jelzáloghitelt és a hitelkártyák kétharmadát.

A Szövetségi Hitelbiztosítási Intézet (FDIC) szakértői szerint ennek a folyamatnak 
két káros következménye is van. Egyfelől a fogyasztók választási lehetőségei csökkennek a verseny szűkülésével, másfelől a korábbinál is jobban összefonódó nagybankok úgy érezhetik, a kormány baj esetén mindig megmenti őket. Ez a magabiztosság pedig ahhoz vezethet, hogy az uralkodó helyzetű intézetek visszatérhetnek a válságot kiváltó kockázatos tevékenységeikhez. A vezető bankok helyzete ráadásul tovább erősödik, újabb versenytársak szorulnak ki a piacról, mivel a hitelfelvevők jobban bíznak a biztonságosabbnak tűnő nagybankokban.

Az újság szerint 
ezt a veszélyt az Obama-kormányzat is felismerte, ezért gyakorol szigorú ellenőrzést a segélyezett bankok felett. Figyeli a vezetői fizetéseket és főbb banki egységek eladását, ezenkívül teljesen új szabályozási környezetet tervez teremteni egy újabb pénzügyi válság megelőzésére.

Az elkövetkező két évben legalább ezer kisebb bank megy csődbe az Egyesült Államokban - idézte az MSNBC televízió egy floridai pénzügyi szakember becslését. Idén már 81 bank tűnt el, és a csődbe ment intézetek száma napról napra nő - mondta John Kanas, a floridai BankUnited vezérigazgatója, kiemelve, hogy a bajba jutó bankok többsége kisebb méretű.

Rámutatott, hogy 
a szövetségi kormány a gazdaságösztönző programjai keretében tőkeinjekciókat adott a vezető nagybankoknak, és ez veszélyt jelent a kis intézményekre nézve, amelyek lényegében segítség nélkül maradtak. A magánbefektetők a 81 bankból mindössze kettőt tudtak megszerezni.

A Szövetségi Hitelbiztosítási Intézet (FDIC) közölte, hogy 
a bankszektornak a második negyedévben összesen 3,7 milliárd dolláros vesztesége volt, miután egyre több adós válik fizetésképtelenné. Erre válaszul a bankok szűkítik az új hitelezést, és ez a gazdaság helyreállításának egyik fő akadálya.

Miközben a gazdaság egésze a felépülés bizonyos jeleit mutatja, a bankágazat jelentős hányada, különösen a kevesebb központi segélyt kapott kisebb intézetek
 továbbra is súlyos gondokkal küzdenek - hangsúlyozta Sheila Bari, az FDIC igazgatója. Úgy vélte, a hitelezési problémák még a recesszió után több negyedévvel is jelentkezni fognak.

Az FDIC június végén 416 bankról állapította meg, hogy csőd közelébe jutott, ez 36 százalékos növekedés az első negyedév végéhez képest. A tönkrement bankok esetében a betéteseket kártalanító FDIC-nek tavaly júniusban még 45,2 milliárd dolláros készlete volt, idén márciusban ez az összeg 13 milliárdra apadt. A válság folytatódását jelzi, hogy június végén az FDIC már csak 10,4 milliárd dollárból gazdálkodhatott, és fennáll a veszélye, hogy év végére a készletei elfogynak.


MTI

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése