Hozzátette: jelenleg ugyanis a mezőgazdaság "iparszerűen működő agrobiznisz", amely a vidéket, a földet és az embert egyaránt kizsákmányolja. Az önrendelkezésre épülő mezőgazdaságban a kis- és családi gazdák lennének a meghatározóak az iparszerű termeléssel, a nagyüzemekkel szemben - mutatott rá.
Morvai Krisztina azt mondta, a magyar gazdák csak a töredékét kapják az uniós támogatásoknak a régi tagállamok termelőihez képest, de nem ők az ellenfelek, hanem a szuper- és hipermarket-láncok, "a multinacionális tőkés erők".
A Jobbik EP-képviselője hangsúlyozta azt is, hogy a 2010-ben lejáró földvásárlási moratóriumot "ki kell tolni",mert ha a gazdag külföldiek korlátlanul vásárolhatnak magyar földet, az nem a tőke szabad áramlása lesz, hanem "gyarmatosítás". A sajtótájékoztatón jelen volt Claude Girod, a kistermelők nemzetközi hálózata és a francia parasztszövetség képviselője, aki szerint "teljesen igazságtalan" az agrártámogatások európai uniós rendszere. A támogatásokat ugyanis elsősorban a nagy termelők kapják - tette hozzá. A kistermelők pedig lassan eltűnnek - mondta -, mert a közös agrárpolitikában olyan egészségvédelmi és élelmiszerbiztonsági szabályok vannak, hogy az ezekhez kapcsolódó beruházásokra a kistermelőknek nincsenek forrásaik.
A sajtótájékoztatót követő I. nemzeti gazdafórumon, amelyen mintegy 200-an vettek részt, Morvai Krisztina, Claude Girod, valamint Tanka Endre és Nagy Bálint egyetemi tanárok tartottak előadást.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése